Arakan’a Yardım Etmek İçin Tıklayınız.

ARAKAN

“Müslüman, Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, haksızlık yapmaz, onu düşmana teslim etmez. Müslüman kardeşinin ihtiyacını gideren kimsenin Allah da ihtiyacını giderir.” (Buhârî, Mezâlim 3)

2012 yılında Myanmar’da Budistlerin saldırıları sonucu topraklarından ayrılmak zorunda kalan ve komşu ülkelere sığınan Arakanlı Müslümanların yardım çağrıları devam ediyor. Türkiye Diyanet Vakfı olarak son 5 yıldır Arakanlılara yönelik insani yardım, Ramazan faaliyetleri, Kurban faaliyetleri ve eğitim çalışmaları kapsamında 11.920.192 TL tutarında yardım faaliyeti gerçekleştirdik.

ARAKANLI ÖĞRENCİLERE EĞİTİM DESTEĞİ VERİYORUZ

Bununla birlikte eğitim ve kültür hizmetleriyle, topraklarından sürülüp mülteci durumuna düşürülen Arakanlı Müslümanların çocuklarının yanında olduk. Uluslararası Malezya İslam Üniversitesi, Bangladeş Uluslararası Chittagong İslam Üniversitesi ve Türkiye’de İstanbul, Konya ve Kayseri’de bulunan Uluslararası İmam Hatip Liselerinde ve Ankara Üniversitesinde Arakanlı öğrencilerimiz Vakfımızın desteğiyle eğitimlerini  sürdürmektedir. Bangladeş, Malezya, Pakistan ve Türkiye’de toplam 4.134 Arakanlı öğrenciye eğitim desteği verilmekte ve bu öğrencilerimizin bütün masrafları vakfımız tarafından karşılanmaktadır.

ARAKAN’IN GELECEĞİNE YATIRIM YAPIYORUZ

Her biri özel olarak seçilen Arakanlı öğrencilerin, Arakan meselesini savunabilecek ve bu sorunun çözümüne katkı sunabilecek, bunu dünya ile paylaşabilecek iletişim, hukuk, tıp alanında etkin kişiler haline getirmek Vakfımızın temel gayelerinden birisidir. Bu anlamda eğitim masraflarını karşıladığımız her Arakanlı öğrencimizden mezun olduklarında Arakan meselesine katkı sunmaları ve ülkelerini unutmamaları istenmektedir.

YAŞANAN ŞİDDETİ AÇIKLAYACAK KELİMELER YOK

BM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Arvidsson’un dediği gibi “Myanmar’da yaşanan şiddeti açıklayacak kelimeler yok.” Tüm insanlığı Arakanlı kardeşlerimizin durumuna duyarlı olmaya ve ellerinden geldiği kadar mazlum Arakan müslümanlarına yardım elini uzatmaya, onların ihtiyaçlarına destek olmaya çağırıyoruz.


  • Neden Türkiye Diyanet Vakfı?

    Çünkü dünya üzerinde iyilik egemen olsun diye çalışıyor ve bağışlarınızı vakıf malı bilinciyle en uygun şekilde kullanıyoruz.


  • Neden Düzenli Bağış?

    Kalıcı değişiklikler, düzenli faaliyetlerin neticesidir. Bu değişimi beraber başarabiliriz.


  • Neden Şimdi?

    Her nefes, her imkân bize sınırlı bir zaman için bahşedilmiştir. İyilik yönündeki değişim için yarını bekleyemeyiz.