Diyanet İşleri başkanlığına bağlı cami ve mescitlerde itikafa girmek için Kaymakamlık onayı gerekmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Ramazan ayı için yayına aldığı http://ramazan.diyanet.gov.tr sitesinden Cami Bilgileri bölümünde İtikafa İzin verilen camilerden size uygun olan caminin görevlisi ile görüşmeniz gerekir. O camiye önceden başvuru yapan varmı ve cami itikafa uygun mu diye teyit aldıktan sonra;

1- Müftülüğe itikaf yapmak istediğinize dair dilekçe

2- Kimlik fotokobisini müftülüğe vermeniz gerekir.

Tabi bu işlemleri Ramazan ayının başlarında yaparsanız iyi olur. Çünkü dilekçe verdikten sonra Müftülük kaymakamlığa sizin dilekçe, kimlik fotokopiniz ve resmi yazıyla birlikte gönderir. Kaymakamlık onayı gelir ve siz itikaf yapabilirsiniz. Yani sizin itikaf yaptığınızdan Müftülük ve Kaymakamlığın haberi olması gerekir.

Diyanet İşleri Başkanlığı 2007 yılı Genelgesinde:

Cami ve mescitlerde itikaf

MADDE 26- (1) Zaman zaman yolda kalanların veya evi-barkı olmayanların cami ve mescitlerde konaklamak için cami görevlilerine ısrar ettikleri, talepleri yerine getirilmeyince uygunsuz söz ve davranışlarda bulundukları yönünde şikayetler alınmakta, hatta ısrarlara dayanamayıp camide konaklamalarına izin veren görevlilerimizin soruşturma geçirdikleri bilinmektedir. Kutsal ibadet mekânı olan camilerin yönetimi Başkanlığımıza verilmiştir. Bu itibarla;

  1. a) Herhangi bir gerekçe ile camilerde konaklamak isteyenlerin siyasî, terör, asayiş ve cami güvenliği yönlerinden çok ciddi riskler taşıyacağı göz önünde bulundurularak, camilerde konaklamalarına kesinlikle izin verilmeyecektir.
  2. b) Ramazan aylarında cami cemaatinden itikafa girmek isteyenlerin bulunması halinde, durum, cami görevlileri tarafından müftülüklere yazılı olarak bildirilecek, gerekli araştırma ve değerlendirmenin yapılmasından sonra uygun görülmesi durumunda bu kişilere mülkî âmirin onayı ile izin verilebilecektir.

denilmektedir.