Cep telefonlarımız gündelik yaşamımızın bir parçası. Her anımızda yanımızda. Malesef 10 dk geçmeden telefonumuzu kontrol etmek istiyoruz. Dolayısıyla telefonumuzun şarjının bitmesi bizim için bir kabus haline dönüşüyor. Yanımızda şarj aleti veya batarya taşımamak için bu yazıyı dikkatlice incelemenizi tavsiye ederiz.

1- Öncelikle telefonunuzu seçerken dikkat etmeniz gereken kurallar var. Bu kurallar telefonunuzun şarjınızın daha çok gitmesini sağlayacaktır. Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim ?  yazımızı inceleyerek hangi telefonu aldığımızda şarjımızın daha çok gideceğini öğrenmiş oluruz.

2- Wireless olan mekanlarda GSM şebekesinden değilde  Wirelessden kullanmak şarjınızın daha çok gitmesine katkıda bulunacaktır.

3- GSM şebekesinin sağladığı  interneti kullanmadığımız zamanlarda kapatmak. Şarjımızı en çok bitiren faktörlerin başında gelir.

4- Bluetooth ve wireless kullanmadığımız zamanlarda kapalı tutmak.

telefon sarjimizin uzun gitmesi icin ne yapmaliyiz

5- Ekran parlaklığını otomatik olarak ayarlamak. Ekran parlaklığını otomatik olarak ayarladığımızda telefon kendisi şarj durumuna göre parlaklığı ayarlayacak ve şarjımızın daha çok gitmesini sağlayacaktır.

6- Açık uygulamaları devamlı kapatmak. Telefonumuzda açtığımız programlar kapanmaz ve her açtığımız uygulama arka planda çalışmaya devam eder. Dolayısıyla şarjımızın azalmasına sebep olur. Arka planda çalışan uygulamaları kapatarak şarjımızın uzun gitmesini sağlarız.

7- Online olarak bağlandığınız programlardan çıkış yaparak veya kapatarak. Facebook, twitter, instagram vb; hava durumu, haberler vb programlar devamlı olarak interneti kullanarak online bilgi çekmek isterler ve dolayısıyla şarjımızı tüketirler. Bu programlardan çıkış yapmak ve kullanmadıklarımızı silmek şarjımızın uzun gitmesine yardımcı olacaktır.

8- Telefonumuzu arasıra fabrika ayarlarına döndürmek ve içeriğini boşaltmak. Telefonumuz yüklenen programlar ve resimler neticesinde büyük bir yük altına girer ve daha fazla işlemci ve ram çalıştırmak zorunda kalır dolayısıyla şarjınız daha az gider. Telefonumuzu arasıra fabrika ayarlarına döndürmek ve içeriğini boşaltmak şarjınızın uzun düre gitmesine yardımcı olacaktır.

9- Telefonunuzu en güncel android sürümüyle kullanmak. Android güncellemeleri telefonumuza iyileştirme güncellemeleri ile gelir ve telefonumuz daha az şarj yer.